نشانی کلینیک:شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، بالاتر از چهارراه سرو، آسمان سوم شرقی، پلاک 9، طبقه 1، واحد 1

 • کلینیک تغذیه

  کلینیک تغذیه

  خدمات تغذیه و رژیم درمانی در کلینیک تغذیه

  ادامه مطلب
 • برنامه های غذایی هر گروه تغذیه ای

  برنامه های غذایی هر گروه تغذیه ای

  تغذیه مادر و کودک و برنامه های تغذیه ای ورزشکاران

  ادامه مطلب

برای رزرو نوبت کلیک نمایید

کلسیم:در دوران بارداری برای ساخت استخوان ها و دندان های قوی کودک، رشد قلب، سیستم عصبی و ماهیچه های سالم و بسیاری موارد مهم دیگر به کلسیم کافی نیاز است. عوامل هورمونی اثرات زیادی بر متابولیسم کلسیم در زنان باردار دارند. هدف این عوامل هورمونی تامین کلسیم موردنیاز جنین در حال رشد است چه بسا این نیاز به خرج کلسیم استخوانهای مادر تامین شود.

تقریبا 30 گرم کلسیم در دوران بارداری جمع می شود که عمده آن در استخوانهای جنین است.

باقی در اسکلت مادر ذخیره می شود تا در زمان نیاز در شیردهی استفاده شود. مهمترین زمان استفاده از کلسیم در سه ماه سوم بارداری است. زنان باردار بالای 19 سال به روزانه 1000 میلی گرم در روز کلسیم نیاز دارند، که مانند زنان غیرباردار است اما نکته مهم این است که کارایی جذب کلسیم در دوران بارداری بهتر می شود. اگر مقدار کافی کلسیم مصرف نشود، کلسیم استخوان های مادر برداشته شده و صرف نیاز جنین می شود و توده استخوانی مادر کاهش می یابد.

شیر و تولیدات لبنی بهترین منبع کلسیم هستند. اگر در مصرف شیر مشکل دارید از جایگزین های آن مانند ماست و دوغ استفاده کنید. بروکلی، ساردین و سویا نیز کلسیم خوبی دارند. اگر رژیم غذایی شما مناسب باشد نیاز به مکمل ندارید، با این حال عمده مکمل های ویتامین و مواد معدنی خاص بارداری کلسیم کافی دارند. نیاز بیشتر شما را باید متخصص تشخیص دهد. به یک نکته مهم هم توجه کنید که جذب کافی کلسیم به دریافت کافی ویتامین D بستگی دارد.

 

آهن

حتی قبل از بارداری شما به چند دلیل نیاز به آهن دارید:

- آهن برای ساخت هموگلوبین ضروری است. هموگلوبین پروتئینی است که انتقال اکسیژن را در خون به عهده دارد.

- آهن از اجزای مهم پروتئینی است که به تامین اکسیژن ماهیچه های شما کمک می کند.

- آهن برای سلامت سیستم ایمنی لازم است.

اما در طی بارداری به دلایلی نیاز به آهن مهمتر می شود

- مقدار خون مادر تا 50% افزایش می یابد و بنابراین شما نیاز به هموگلوبین بیشتری دارید.

- رشد جنین و جفت بویژه در سه ماه دوم و سوم بارداری، به آهن نیاز دارد.

- بسیاری از خانم ها هنگام شروع بارداری ذخیره کافی آهن ندارند.

- کمخونی فقرآهن در بارداری باعث زایمان زودرس، وزن کم نوزاد هنگام تولد و افزایش خطر مرگ نوزاد می شود.

بیشترین نیاز مادر و جنین بعد از هفته 20 بارداریست. میزان مورد نیاز این ماده مغذی در بارداری 27 میلی گرم در روز است که 9 میلی گرم در روز بیش از قبل بارداریست.

دو نوع آهن در مواد غذایی وجود دارد: 1- آهن هم که در غذاهای حیوانی یافت می شود. گوشت قرمز یکی از بهترین منابع آهن برای زنان باردار است. جگر آهن زیادی دارد اما چون حاوی ویتامین A زیادی است باید در بارداری از مصرف زیاد آن خودداری شود. 2-آهن غیرهم عمدتا منبع گیاهی دارد و جذب آن از آهن هم کمتر است. حبوبات و دانه منبع خوب آهن غیرهم هستند. با این حال نیاز نیست که روزانه مقدار زیادی گوشت بخورید، اگر مقدار کمی پروتئین حیوانی را در کنار غذاهای گیاهی مانند حبوبات مصرف کنید، آهن گیاهی بهتر جذب می شود. رعایت موارد زیر به جذب بهتر آهن رژیم غذایی کمک می کنند:

- از نوشیدن چای و قهوه با وعده غذایی یا به فاصله کوتاهی از آن خودداری کنید. این نوشیدنی ها حاوی ترکیباتی هستند که جذب آهن را کاهش می دهند

- از مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند مرکبات، توت فرنگی و بروکلی در وعده های غذایی خود استفاده کنید. این ویتامین به جذب بهتر آهن کمک می کند.

- سبوس غلات ماده ای به نام فیتات و اسفناج ماده ای به نام اگزالات دارند، که جذب آهن را می کاهد. در کنار آنها سعی کنید از یک افزایش دهنده جذب آهن مانند مرکبات مصرف کنید.

- مکمل آهن و کلسیم را همزمان استفاده نکنید.

به ندرت زنان با ذخیره کافی آهن وارد دوره بارداری می شوند، بنابراین توصیه می شود زنان باردار مکمل آهن استفاده کنند. بهتر است مکمل آهن بین وعده های غذایی خورده شوند و همراه آن از شیر، چای یا قهوه استفاده نشود. نوشیدنی های حاوی ویتامین C مانند آب مرکبات جذب آهن را می افزایند. البته از مصرف بی رویه مکمل آهن باید پرهیز شود زیرا پیامدهای بدی بر سلامت مادر و جنین دارد. با این حال تقریبا تمام مادران باردار نیاز به دریافت حدود 30 میلی گرم در روز از مکمل دارند. البته برخی مادران با مصرف این مکمل ها دچار ناراحتی های گوارشی بویژه یبوست می شوند. در صورت بروز مشکلات اینچنینی با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. ممکن است برای شما از مقدار کمتری آهن استفاده شود و یا در طول روز توزیع شود. ممکن است تعویض نوع مکمل برای شما مفید باشد. شایان ذکر است که مصرف مکمل آهن باعث تیره رنگ شدن مدفوع می شود که کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

تماس با ما

2261313122603939