نشانی کلینیک:شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، پائین تر از چهار راه سرو، ابتدای18 متری مطهری، جنب داروخانه، پلاک 14 طبقه 2 ، واحد3

خطر مرگ در اثر مصرف مکمل های تقلبی

دراکثر موارد مکمل های موجود در بازار تقلبی است و این مکمل ها در کشورهای حاشیه و حتی در برخی نقاط داخل کشور بسته بندی می شوند و به عنوان یک محصول دارای لیبل با برند خارجی به بازار عرضه می شوند که می تواند باعث مسمومیت شده و منجر به . اختلالات متابولیسمی شود که خطر مرگ را نیز به دنبال خواهد داشت

در تغذیه ورزشی مکمل هایی داریم که به گروه های خاصی از : در خصوص مکمل های بدنسازی و عوارض مصرف خودسرانه آن گفت ورزشکاران حرفه ای داده می شود و این مکمل ها فرمول هایی است که توسط متخصصین تغذیه تهیه می شود نه آنچه که در بازار به عنوان مکمل عرضه می شود از طرفی تجویز این مکمل ها توسط متخصصین تغذیه ورزشی برای ورزشکاران در شرایطی خاص مثل مسابقات المپیک و یا مسابقات ملی و در مدت زمان محدود با دوز مصرفی خاصی تجویز می شود. اما متاسفانه در جامعه ما در اکثر موارد مکمل ها توسط متخصصین تغذیه ورزشی تجویز نمی شود بلکه این مکمل ها توسط مربیان در باشگاه های ورزشی و حتی در آرایشگاه ها و مراکز زیبایی و به میزان نامناسب تجویز و حتی توزیع می شود که خلاف قانون است و قانون این افرادی که توصیه به مصرف مکمل ها می کنند را مجرم می شناسد چه رسد به افرادی که این مکمل ها را در باشگاه های ورزشی توزیع می کنند.

متاسفانه مربیان ورزشی عوارض مصرف مکمل ها را گوشزد نمی کنند و گاها حتی تبلیغ می کنند که در صورت مصرف مکمل ها با آب زیاد اثرات خوبی نخواهد داشت. حتی شرایط مصرف مکمل های بدنسازی به ورزشکار گفته نمی شود لذا می بینیم که نوجوانان و جوانان مکمل ها و بسته پودرهای پروتئینی که هر بسته بین 01 تا 01 کیلو است را تهیه و در مدت زمان کوتاهی اقدام به مصرف آن می کنند در حالی که پایه بسیاری از این مکمل های پروتئینی پودر "وی" است که حاوی پروتئین بالایی است.

میزان پروتئین مورد نیاز برای یک ورزشکار حرفه ای که به پروتئین بیشتری نیاز دارد بسته به ترکیب بدنی فرد و نوع ورزش وی تغییر می کند و عمومی نیست به عنوان مثال نیاز یک ورزشکار در ورزش های استقامتی به پروتئین با نیاز یک ورزشکار در ورزش های بدنی به پروتئین بسیار متفاوت است اما متاسفانه تبلیغی که در جامعه از سوی باشگاه های ورزشی صورت می گیرد به دلیل نداشتن اطلاعات توصیه به مصرف مکمل های پروتئینی در حجم بالا و در مدت زمان طولانی است. اما متاسفانه در جامعه ما در اکثر موارد مکمل ها توسط متخصصین تغذیه ورزشی تجویز نمی شود بلکه این مکمل ها توسط مربیان در باشگاه های ورزشی و حتی در آرایشگاه ها و مراکز زیبایی و به میزان نامناسب تجویز و حتی توزیع می شود که خلاف قانون است و قانون این افرادی که توصیه به مصرف مکمل ها می کنند را مجرم می شناسد چه رسد به افرادی که این مکمل ها را در باشگاه های ورزشی توزیع می کنند.

مربیان ورزشی عوارض مصرف مکمل ها را گوشزد نمی کنند و گاها" حتی تبلیغ می کنند که در صورت مصرف مکمل ها با آب زیاد اثرات خوبی نخواهد داشت. حتی شرایط مصرف مکمل های بدنسازی به ورزشکار گفته نمی شود لذا می بینیم که نوجوانان و جوانان مکمل ها و بسته پودرهای پروتئینی که هر بسته بین 01 تا 01 کیلو است را تهیه و در مدت زمان کوتاهی اقدام به مصرف آن می کنند در حالی که پایه بسیاری از این مکمل های پروتئینی پودر "وی" است که حاوی پروتئین بالایی است.

اما متاسفانه در جامعه ما در اکثر موارد مکمل ها توسط متخصصین تغذیه ورزشی تجویز نمی شود بلکه این مکمل ها توسط مربیان در باشگاه های ورزشی و حتی در آرایشگاه ها و مراکز زیبایی و به میزان نامناسب تجویز و حتی توزیع می شود که خلاف قانون است و قانون این افرادی که توصیه به مصرف مکمل ها می کنند را مجرم می شناسد چه رسد به افرادی که این مکمل ها را در باشگاه های ورزشی توزیع می کنند.

متخصصین تغذیه ورزشی حتی الامکان باید مکمل های ورزشی و یا تکمیل کننده ها را از برنامه غذایی ورزشکار حذف کنند و به دریافت مواد مورد نیازشان از غذاها با فرمول های غذایی و معجون های غذایی و ترکیبات مختلفی که ممکن است پایه آن شیر و یا کربوهیدرات های مختلف باشد توصیه کنند چرا که هیچ عوارضی ندارد ومیزان جذب آنها در بدن مشخص است. ولی متاسفانه توصیه به مصرف مکمل های آماده می شود که اولین عوارض آن بثورات جلدی است که اثرات وحشتناکی بر روی فرد خواهد داشت.

از دیگر عوارض مصرف بی رویه مکمل های بدنسازی عوارض کبدی است که به دلیل تجمع در کبد و عدم دفع و عدم متابولیزه شدن موجب تخریب کبد می شود و همانطوری که مطلع هستید اخیرا یکی از ورزشکاران ملی در اثر مصرف نا به جای این مکمل ها مجبور به پیوند کبد شد. مصرف بی رویه مکمل ها حتی می تواند منجر به مرگ فرد شود لذا توصیه می کنیم نوجوانان و جوانان از مصرف مکمل ها بدون تجویز متخصص تغذیه ورزشی خودداری کنند.

متاسفانه دراکثر موارد مکمل های موجود در بازار تقلبی است و این مکمل ها در کشورهای حاشیه و حتی در برخی نقاط داخل کشور بسته بندی می شوند و به عنوان یک محصول دارای لیبل با برند خارجی به بازار عرضه می شوند که می تواند باعث مسمومیت و تجمیع عناصر فلزی آلوده و یا بیش از حد مورد نیاز در بدن شده و منجر به اختلالات متابولیسمی شود که خطر مرگ را نیز به دنبال خواهد داشت. لذا توصیه می شود ورزشکارانی که مصرف مکمل ها توسط متخصصین برای آنها تجویز شده است باید اقدام به تهیه این مکمل ها از داروخانه کنند و باید این مکمل ها دارای برچسب وزارت بهداشت نیز باشد.

مکمل هایی که در عطاری ها و مغازه های مخصوص مکمل های بدنسازی عرضه می شود معمولا توسط افراد مسافر و به صورت قاچاق وارد کشور می شود و هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و اکثر این مکمل ها تقلبی است وعوارض خطرناکی دارد لذا تاکید می کنم ورزشکاران به هیچ وجه بدون تجویز متخصص تغذیه ورزشی از مکمل ها حتی در ورزش های مهارتی استفاده نکنند و اکیدا از مصرف و خرید مکمل هایی که در مکان هایی غیر از داروخانه ها عرضه می شود خودداری کنند.

تماس با ما

2261313122603939